Kronika 2015

Den 1. a stavěčka
Já a Wahinkpe jsme se probudili do extrémně slunného rána. Asi po půl hodině jsme dostali první úkol, a to odnosit slámu z louky, chvíli nám to trvalo. Asi po pěti minutách na nás vyletěla Anička a poslala nás pracovat.
No, odnosili jsme slámu a šli si odpočinout do tee-pee, ale naopak nás zdrbal Vlk, že máme zakolíkovat zbytek týpek. Dokončili jsme práci a nasedli k Řekušce do auta, dojeli do Doubravic a čekali až dojede zbytek dětí, jakmile jsme byli v plném počtu, tak jsme se vydali směrem do Čokan.
Cestou jsme potkali tři indiány, některé děti si myslely, že jsou to imigranti. Našli jsme dvě pera Zytky Tate Yumny, a to třetí nám večer předal Inktómi u Habru, kde jsme také viděli vzpomínku indiánů Keyi, Mili a Vlka, poté jsme šli do tábora a spát.

Nejzajímavější ze dne: Extrémně ďábelský smích Inktómiho a cesta do tábora.

Počasí: Slunečné.

Můj názor: Celý tento den byl super.

Zapsal: Svištící Tomahawk
Den 2.
Ráno jsme se zobudili, udělali rozcvičku a šli k Habru. U Habru jsme našli třetí pero Vtáka Bouře, které nám tam nechal Inktómi, pak bylo Wo. Po sněmu byla zkouška do kmene, zkoušku splnili – Jana, Sebastián, Krištůfek Robin, Šimon a neuspěl Honzík. Zkoušky se nezúčastnil Míša. Pak byla zkouška na poznávání členů kmene podle jejich vzhledu, vlastností, koníčků.
Po obědě jsme šli na koupák. Po cestě na koupák byla hra se značkami, byly na stromech, na kamenech a tak. Jak se okoupali všichni indiáni tak jsme šli do tábora a bylo Wo.
Každý rod si nacvičoval na Očeti indiánskou písničku a básničku, kde jsme měli použít 5 indiánských slovíček. Večer bylo Očeti Tanka, na Očeti přišel Úderův přítel s kterým sme vykouřili dýmku.

Nejzajímavější ze dne: Koupák, Očeti Tanka

Počasí: Slunečno

Zapsal: Sedící Los
Den 3.
Probudili jsme se do deštivého rána. Na rozcvičce se pohádal Úder a Hodža o tom že ČTY nám nepatří ale jemu. Přičemž se rozhodlo že zajdeme k Habru pro smlouvu o vlastnictví, co je schovaná pod Habrem. Došli jsme k Habru, našli smlouvu a přečetli si ji, ukázalo se že je Hodža skutečným majitelem. Na sněmu se probíralo co bude s loukou. Hodža navrhl že můžeme mu pomoci (samozřejmě za peníze). Mato to nazval Ponny express se kterým všichni souhlasili. Po sněmu jsme rozhodli jak to uděláme a rozdělili se do rodů a začali vymýšlet. Po rodech jsme se rozdělili do stanic a PE začal. První kolo bylo zkušební a druhé na ostro. Potom byla nejspíše svačina. Po wo byla hra na jednotlivce. Poznávali jsme přírodu, vařili, … Po soutěži jsme se jako vždy najedli. Po obědě jsme dodělávali ještě stanoviště které jsme nestihli. O odpoledním klidu trochu pršelo a hodně lidí šlo do jídelny hrát hry. Dostali jsem šifru od Keyi, která nám zabrala dost času. Když jsme skoro dodělali šifru tak Hodža přišel do kuchyně a měl vyhodnotit hru na zuby a drápy a než začal číst, přiznal se. Údolí Hromů mu nepatřilo. Smlouva byla falešná. Řekl nám že si asi pamatuje kde jsou schované kroniky. Společně jsme šli na skalky chvíli nám trvalo je najít ale statečný Raněn v boji je našel. Společně jsme si je přečetli a šli zpátky do tábora. Na sněmu jsme si přečetli kroniky znovu. Potom jsme šli do tee pee bylo hanietu vašte.

Nejzajímavější ze dne: Ponny express a to že se Hodža přiznal

Počasí: Pršelo, možná trochu slunečno

Můj názor: Byl to dlouhý den.

Zapsala: Ještěrka s jiskřícíma očima
Den 4.
Ráno nás vzbudilo zpívání přidáveného kanárka. Šli jsme na rozcvičku, blužážu a sněm. Na sněmu nás překvapila návštěva Inktomiho, který nám oznámil, že Pták Bouře je nemocný a naším úkolem je ho zachránit. Poté Inktomi šustivým krokem odešel. Jakmile skončil sněm, tak nás Ógle seznámil s celotáborovou hrou. Byla svačina a po ní jsme si šli zahrát hru s indiánskými bytostmi. Po hodině kdy hra skončila jsme se šli naobědvat dobré rajské omáčky.
Když jsme doobědvali byla chvíli pauza a pak nás zavolali k jídelně na běhací hru s poznáváním indiánů. Běhali jsme na stanoviště a opisovali texty na kartách s fotkami indiánů. Po přiběhnutí do tábora jsme ze slov námi opsaných museli složit větu. Poté jsme OPĚT začali hrát Ógleho hru se čtverečky a trojúhelníčky (já osobně ji nechápala). Když trojúhelníčky zaútočily na trojúhelníčky jiné barvy museli se lidé s daného rodu utkat s šátky v kalhotách s lidmi z jiného rodu a pokusit se je protihráči vzít. Byla to dost drsná hra. Jednou … no … vlastně několikrát se podařilo strefit Ještěrku do zubů a jednou začala Drozdovi z nosu téct krev, přičemž Ógle oznámil že hra končí. (ach jo!)
Pak byla chvíli volná zábava, večeře a sněm. Po sněmu se řeklo Hanietu Wašte, ale naše tee-pee Hvěstujepupí mělo noční hru. Neměli jsme ještě hotové ohniště, tak jsme museli nasbírat kameny, dřevo a pak zapálit oheň, a byli jsme dost dlouho vzhůru.

Nejzajímavější ze dne: Čtverečky a trojúhelníčky

Počasí: Chladno, oblačno, místy přeháňky

Můj názor: Byl to hyper super úžasný den

Zapsala: Studánka
Den 5.
Ráno jsme se probudili a šli na rozcvičku při které jsme dlouho běhali. Když jsme se vrátili do tábora byl tam Inktomi který nám snědl snídani ale dal nám souřadnice kde bude část další kroniky. Potom byl sněm a pak si ještě nějací jedinci dodělávali poznávání indiánů pak se každý rod vydali na jiné místo kde měla být kronika s pětimetrovou kládou když se vrátili tak jsme zjistili že si z nás udělal Inktomi legraci a kronika nikde není. Potom bylo Wo. Pak kdo chtěl mohl hrát hry na louce nebo jít na pruty do inity. Poté byla chvilka volného času. Chvíli na to bylo Wo a o chvilku později sněm. Po sněmu kani hráli noční hru na sfoukávání svíček která byla dobrá.

Nejzajímavější ze dne: Noční hra

Počasí: Oblačno místy slunečno

Můj názor: Inktomi je špatný pavouk

Napsal: Raněn v boji
Den 6.
Ráno začalo jako obvykle byla rozcvička, blužáža Wo a sněm. Po sněmu jsme, aby se nám den vydařil, udělali bizoní tanec který jsme nacvičovali až do svačiny. Po ní jsme odpočívali a hráli Bang až do oběda.
Po obědě jsme stopovali Bílou Bizonici. Objevili jsme její brloh, ale Bizonice tam nebyla. Když jsme se vrátili bylo Wo. Po němVlk s Aničkou ty kdo chtěli vzali na projížďku s koňmi Erniem a Bárou. Ostatní mohli vyrábět hodnostníky nebo šípy, střílet z luku nebo odpočívat a hrát nějaké hry. Kdo chtěl mohl se umýt. Pak bylo Wo potom byl sněm nakonec se řeklo Hanjetu Važte a šlo se spát.

Nejzajímavější ze dne: Projížďka s koňmi

Můj názor: Odpočívání je super

Napsala: Modrá Vážka
Den 7.
Ráno nás vzbudilo Ógleho děsivé zpívání, po té jsme šli na pozdrav slunce, blužážu, wo a sněm. Na sněmu jsme se rozhodli zatelefonovat Inktomimu a ještě jsme zjistili že odpoledne bude lov na medvědy. Hned po sněmu jsme šli k jezírku, cestou jsme zráli hry. Já osobně jsem nechtěl plavat ale nakonec jsem plaval nejdéle. Jak jsme se vrátili z jezírka tak jsme šli na oběd po obědě jsme šli hrát hru na medvědy. Tato hra mě velmi bavila. Po hře na medvědy jsme dlouho odpočívali a dělali co chtěli. Všichni se těšili na večerní Initi.
Večer už bylo nachystané Inity všichni se převlékli a šli do Initi kromě pár jedinců jako třeba já. Večeře byla nejlepší z celého tábora byl to zeleninový hamburger mohli jsme mít až tři. Sněm dnes nebyl takže po večeři šli všichni do týpy.

Nejzajímavější ze dne: Plavání v jezírku a hra na medvědy

Počasí: Strašný vedro

Můj názor: Plavání bylo super

Malý Rys
Den 8.
Ráno nás nečekaně probudila písnička nažnio. Následovalo Wo a potom sněm. Po delší době jsme začali hrát přehazku přes tee-pee. Při hře nás přerušil Inktomi že jsou v lese vzpomínky. Každý rod pronásledoval jednu vzpomínku abychom zjistili kde jsou kroniky. S kronikami jsme se vrátili do tábora na Wo. Přehazku jsme dohráli a šli jsme si najít rodové místečko na přespání. Po sněmu jsme šli „spát“.

Nejzajímavější ze dne: Vzpomínky z minulosti.

Počasí: Zataženo

Můj názor: Normální den

Smělý
Den 9.
Ráno jsme se probudili jako obvykle, tedy skřehotáním někoho z rady starších písničky Je těžké býti lakotou. Naše tee-pee, ostatně jako skoro vždycky, začalo vstávat až při počítání. Potom jsme pozdravili Slunce a měli rozcvičku. Po blužáže, wo a sněmu jsme se rozdělili na Kany a Čikalany. Kani šli hrát lacross a čikalani hráli hru na medvědí zuby a drápy, kde měli určit z popisu o jaké zvíře se jedná. Pak bylo wo. Odpoledne jsme se začali připravovat na Očeti Tanka. Mezitím se hokšilampi kan umyli. Po blužáže jsme si po rodech nacvičovali na festival indiánské kultury, do kterého Vlci přispěli scénkou o typické indiánské svatbě, Medvědice popisem indiánského oblečení a volavky baletem o bitvě u Little Big Hornu. Po festivalu bylo Očeti Tanka, u kterého se dlouho tancovalo.

Nejzajímavější ze dne: Zapalování Očeti Tanka

Počasí: Teplo

Můj názor: Mato mě nemusel tak vystrašit když mi oznámil že zapaluji

Zapsal: Hříva Mustanga
Den 10.
Ráno nás probudila písnička kterou zpíval Mato. Na sněmu jsme se dozvěděli od Inktomiho, že kani musí na výpravu na Duranu. Vyrazili před obědem. Na oběd byly párky. Odpoledne vyrazili na průzkum okolí i čikalani. U Kuniček jsme se nacpali třešní. Náš průzkum skončil v osadě Funibrouk. Večer jsme hráli šiškovanou. Před spaním nám Mato četl o Wasapelovi.

Nejzajímavější ze dne: Třešně

Počasí: Slunečno

Můj názor: Šiškovaná byla super

Zapsal: Ztracené Kopí

Ráno nás probudila píseň „Jak je těžké býti lakotou“. Po té následovala rozcvička, blužáža, wo a sněm. Na sněmu jsme se dohodli, že půjdeme na horu Duranu. Na Duranu měli jít jen kani, ale šel s nimi Drozd. Jak skončil sněm, tak se všichni začali balit. Po nějaké době jsme vyrazili s travoa. Po té co jsme vyrazili byli všichni unavení z nošení travoi a velkého vedra. Po nějaké době se nám šlo dobře. Jak jsme prošli třemi vesnicemi tak Šíp a Měsíc nechtěli nést travoa. Jak to zjistil Ogle tak se naštval a řekl jim ať to vezmou. Po dlouhé době jsme našli místo na přespání. Tam jsme se utábořili, najedli a šli jsme spát.

Nejzajímavější ze dne: Spaní v přírodě

Počasí: Velké vedro

Můj názor: Je fajn spát venku

Zapsal: Šimon
Den 11.
Jako první nás probudil Mato. Pak jsme šli na rozcvičku. Čistili jsme si zuby v potůčku. Dali jsme si snídani. Dopoledne jsme si hráli. Pak jsme si zabalili věci a šli na koupaliště. Oběd už jsme měli v táboře. Když přišli kani, kdo chtěl šel se koupat do jezírka. Do večeře jsme odpočívali po náročném výletu. Po večeři byl sněm na kterém jsme si povídali zážitky z výletu.

Nejzajímavější ze dne: Výlet a koupaliště

Počasí: Velké teplo

Můj názor: Prima den

Jiskra Léta

Ráno nás vzbudili polorádci a rádci naší oblíbenou písničkou. Po májce, sýru a rozbitých koblihách jsme vyrazili na horu Duranu. Na Duraně našel Los 19. anpetu. Pak jsme vyrazili přes Jevíčko a Velké Opatovice (kde kde jsme čekali na autobus) do Boskovic, kde jsme měli rozchod. Po rozchodu v Boskovicích jsme se sešli a šli lesem do tábora. Někteří jedinci šli do jezírka, pak bylo Wo a dlouhý odpočinek.

Nejzajímavější ze dne: Durana

Počasí: Hrozné TEPLO!

Můj názor: Rozchod měl být delší

Zapsal: Hříbě v obklíčení
Den 12.
Ráno nás probudili písničkou Je těžké býti lakotou. Po Wo a sněmu, čikalani hráli hru poznej zvíře a kani hráli hru na roboty, která probíhala tak, že někdo měl zavázané oči a další ho naváděl. Pak jsme šli nalézt lopuch protože ho chtěli kuchaři. Studánka tvrdila, že u Habru je ho hodně, ale nebyla to pravda. Odpoledne jsme šli na koupaliště, kde si několik členů kmene dělali zkoušku vodníka. A ještě byla Wakijská hra wakatakahaka. Pak měl být kon na vyjednávání s indiány, ale ten jsme nestihli.

Nejzajímavější ze dne: Koupaliště

Počasí: Slunečno

Můj názor: Koupaliště je boží

Zapsal: Vlčí Zub
Den 13.
Ráno nás probudila neobvyklá píseň whiskey to je moje gusto protože tábor obsadili cowboyové z limonádového Joe. Museli jsme jítk jídelně kde byla bábovka a kakao. Před svačinou jsme si všichni hledali nějakou práci a ja jsem zastřelil chlápka, faráře (Údera). Na svačinu se prodával rohlík a jablko za 5 dolarů. Po svačině jsme těžili ropu v lese. Po odměrkách jsme ji nosili do ešusu. Pak jsem ropu prodali žiďákovi. Pak mě Ryk zastřelil a pak i faráře. Byl hodný neokradl mě, měl jsem hodně peněz. Pak jsme si chvilku vydělávali, práce u Ryka, mlčel jsem o vraždě, pracoval jsem u faráře a asi po hodině zastřelili šerifa. Zaspal jsem polovinu poutě ale i tak jsem si stihl koupit hromadu sladkostí. Nejvíce se mi líbila disciplína u Veveráka na grkání. Po pouti jsme tancovali country tance. Já jsem tancoval s Munulem. Večer byl v jídelně hazard mě to nešlo. Hrál jsem ruletu. Na baru jsem si koupil různé nápoje. Například kofolu nebo lišáka a taky popcorn sladký i slaný. Celý večer nám hrála skvělá hudba.

Nejzajímavější ze dne: Večer

Můj názor: Bylo to bezva

Zapsal: Králičí Oko
Den 14.
Jako vždy mě vzbudil Mato se svou ranní písní. Pak začal počítat do 10. Zatím jsem se oblíknul a přišel jsem na pozdrav Slunce a na rozcvičku. Pak byla blužáža a wo. Pak sněm a pak byla rodová hra na duchy, 3. Modré Volavka, 2. Medvědice a 1. Půlnoční Vlci. Pak bylo wo a pak hra na vlajky. V podstatě jsme získávali životy. My jsme měli 9 životů, vlci 7 a Medvědice 5 životů. Pak bylo wo. Po wo jsme šli na svá rodová místečka se svými wakuhezami. Volavky sebrali wakuhezu Vlkům a Medvědice si ji ubrániliy.

Nejzajímavější ze dne: Noční hra na wakuhezy

Počasí: Slunečno, místy deštivo

Můj názor: Super!!!

Zapsal: Sněžný Drozd
Den 15.
Ráno nás probudila písnička a probudili jsme se na rodových místech. Přišli jsme do tábora a bylo Wo a sněm. Na sněmu se řeklo že bude obstřelování lesa a začátek zápolení o nejudatnějšího Knacamgala a orienťák. Poté začalo obstřelování lesa zvítězili Medvědice a těsně. Jak jsme přišli do tábora bylo Wo. Po odpočinku byl boj u kůlu a orienťák. Po Wo bylo inity, které se všem líbylo, už nebyl sněm pár z nás šlo spát ven.

Nejzajímavější ze dne: Inity

Počasí: Slunečno

Můj názor: Stromy rostou zeleně

Loví ve dne
Den 16.
- Zápolení o nejudatnějšího Knacamgala (Sněžný Drozd, Sluneční Puma)
- Dopisujeme kroniku
- Koupaliště
- Azimutový závod
- Velký kon na rodových místech
Den 17.
Ráno jsme se probudili na svých rodových místečkách, sbalili jsme se a šli do tábora. Po Wo byl sněm na kterém jsme se dozvěděli že bude lov na tatokalan. Tatokalan v kanech hokšila ulovil Vlčí Zub, v čikalanech Minul aby trefil a v kanech wikoška Studánka. Po té jsme si udělali a snědli PIZZU. Potom přišel Unktomee a řekl nám že máme jít k Habru, posílit Ptáka Bouře a vzít si něco na zakrytí očí, abychom neviděli Ptáka Bouře, jinak by jsme skoro všechno zapomenuli. Potom jsme šli do tábora a pak bylo OČETI TANKA.

Nejzajímavější ze dne: Pizza, Očeti Tanka

Počasí: Teplo

Můj názor: Celý den byl dobrej

Napsal: Panter Jižní Hvězdy
Den 18.
- Fotografování
- Poslední sněm
- Začátek bourání a uklízení tábořiště