Kronika 2006

1. Anpetu

Ikče wičašapi se sem začali sjíždět dřív než bylo nutné. Někteří do Údolí Hromů ještě dojeli, ale jiné nešťastlivce běloši nepustili. Všichni ostatní indiáni se vydali za nimi, aby se následně dozvěděli, že musí mít povolení k tomu, aby se vůbec mohli ubytovat. Příslušné pasy jsme si zasloužili svými dovednostmi a vědomostmi. Úředníkům to trvalo neúměrně dlouho a proto když jsme se vrátili byli jsme vděčni za tradiční buchtičky s krémem. Po sněmu jsme se odebrali do Tee-pee nabrat síly na další den.

To nejlepší ze dne: loučení s rodiči

Můj názor: začalo to dobře

Zapsala: Srna
2. Anpetu

Na ranním sněmu jsme se dozvěděli podrobnosti dopoledních her. Po písmenové hře v lese rody zápolily mezi sebou, kdo dříve přeleze pomocí klád přes bažinu. Překvapivě vyhráli Půlnoční Vlci. Většinu odpoledne jsme strávili svými záležitostmi. Před zahájením Velkého ohně jsme šli k posvátnému Habru a tam si každý Ikčewičaša pověsil své přání. Po návratu Čan wakpalan ta zahájila Velký oheň. Po pár indiánských písních se najednou v rádcovském tee-pee objevil oheň a nějaký postavy začali tančit a do toho se ozval tajemný hlas a poradil nám, jak ochránit Údolí hromů před bělochy. Za chvíli vše utichlo a některým už se chtělo spát a tak si šli lehnout.

To nejlepší ze dne: dlouhý odpolední klid.

Zapsala: 1. v boji.
3. Anpetu

Po nádherném svěžím probuzení bez notoricky známého šlágru Nážnió jsme se odebrali zpět do tábora. Po sněmu si Ikčewičašapi došívali svá magická roucha a někteří si nechali od Žabky nakreslit obrazce na svá libá tělíčka. Zbytek dne se hrála hra na zuby a drápy s názvem "stopujeme". Někteří jedinci málem nechali na trase mládí (Pedro jeden a čtvrt hodiny). Navečer se konal turnaj v Atlatlu a 2. zkouška na přijetí do kmene - testovali se přístřešky (máme dva nová přírůstky v kmeni - Lucii a Kristýnu). Po výtečné krupičné kaši jako od maminky se někteří indiáni plazili "po noční plouce".

Zapsala: Kori
4. Anpetu

Po probuzení a po rozcvičce, které mýváme každé ráno, Marek a Hříbě našli zabodnutý šíp s mapou, pak jsme měli sněm.. Dohodli jsme se, že po obědě půjdem na koupaliště, ale před tím jsme hráli hru, která všechny bavila. Na oběd jsme měli rajskou polévku. Byla trochu vodová ale jinak to bylo dobré, jen pro některé. Tak po obědě jsme šli na koupaliště. Všichni jsme se pobavili a i umyli. Když jsme přišli, tak ti, kteří neuspěli ani na přístřešky, museli upéct buchtu. Hlavní problém dělalo postavit pec. Při večeři přijela Vánek. U večerního sněmu se zpívalo a tak dál.

To nejlepší ze dne: koupání

Můj názor: na tu pec se můžu fakt vykašlat.
5. Anpetu

Po nádherném ranním probuzení jsme šli na rozcvičku. Hráli jsme hru s míčem. Potom jsme šli na sněm. Tam nic moc novýho. Dozvěděli jsme se bodování a šli do tee-pee. Před tím ještě hřmělo. Pak začolo pršet a padaly kroupy. Holky v tee-pee i plavaly (skoro), potom se to vyjasnilo, všechno uschlo a bylo to v pohodě. Přijel Orel a dělali jsme hodnostníky. Někteří dělali i jinou práci. Potom jsme se najedli, ale někteří ne, například Adnan a Srazil Hříbě. V ten den přijel i Lišák, šli jsme ho přivítat. Pak jsme šli hrát hru na barvy. Vyhrály Volavky. Po svačině jsme se rozdělili na skupiny a podle mapy jsme běhali po lese. Ještě pře tím nám přijel nový člen do tábora. V táboře jsme si všimli, že na louce jsou nějací neznámí běloši. Jedna skupinka se za nimi rozběhla a druhá studovala, co tam neznámí zanechali. Na večerním sněmu jsme to probírali a dospěli jsme k závěru, že se někteří půjdou kouknout na území neznámých. Vydali jsme se tam a až jsme tam došli, tak jsme poslouchali co si vykládají. Po chvilce odešli a zanechali tam věci, vzali jsme je a odnesli do tábora. V táboře jsme to prostudovali a přišli na to, že je to dalekohled. Někteří byli unaveni, hlavně malí, tak šli spát. Tak jsme se rozešli a šli do svých tee-pee.

To nejlepší ze dne: slejvák

Můj názor: den super

Zapsala: Lucka
6. Anpetu

Před tím, než se konaly obvyklé procedury, jsem za pomoci Kori probudila celý tábor něžnou písničkou Nážnió. V průběhu uklízení jsme museli vysvětlit, jak máme prakticky uklizeno - vyhrála Eliška a Katka. Odpoledne šli někteří k BLE skládat zkoušku do drsňáka. Po návratu od BLE museli ti, co ještě nesplnili zkoušku do kmene vytápět pec, aby mohli upéct buchtu. K večeru se hrála hra na Kany a Čikalany, kterou vyhráli z Čikalanů Eliška, Katka a z Kanů Bizon a Pedro. Nakonec byl sněm a "šlo se spát."

Zapsala: Chřestidlo
7. Anpetu

Ráno nám Mato vysvětlil akční hru v které šlo o kradení wakhuéz. Bylo to kruté zápolení a mezi tím, co někdo škrtil Keyu a Kori bránila svůj kruh před nemilým Milou Ohanke tak vehementně až si zedřela nožku, vařilo se dobré WO. Celý den byl velký pařák a mi jsme se potili jako kukušata v chlívku, takže jsme byli velmi vděční, když nám náčelníci řekli, že půjdeme na koupák. Než jsme se vypravili, začala z nebe padat MINI, ale to nás nezadrželo, takže jsme vyšli a užili si koupání. Po návratu jsme oslavovali četné narozeniny, potom se snažili přimět svým tancem duchy k výpomoci. Po neúspěchu se šlo spát.

To nejlepší ze dne: oslava narozenin

Můj názor: Bizon by měl lépe artikulovat, není mu rozumět

Zapsala: Náramek
8. Anpetu

Po nečekaném probuzení a ještě nečekanější rozcvičce byl sněm. Na něm jsme se dozvěděli, že se bude střílet z luku. Wikoškapi budou pak vařit ulovenou potravu. Po sněmu se Hokšilanpi učlili střílet z luku a Wikoškapi topit v peci. Hokšilanpi se vydali lovit potravu. Až se vrátili z lovu, tak se začalo dělat Initi. Někteří indiáni šli na koupaliště. Večer bylo WO a potom Initi. Po Initi jsme šli spát.

To nejlepší ze dne: Initi

Můj názor: oběd by mohl být dřív
9. Anpetu

Po klasickém ránu a o něco delším sněmu, jsme se dozvěděli, že se půjde k jezírku. 1. skupina dělala stopy a úkoly, 2.skupina šla po nich a dělala úkoly. U jezírka se hrála hra, která spočívala v tom, aby člen rodu přeplaval jezírko s hořící svíčkou. Taky se konečně zjistilo, kam se má každý rod vydat, aby donesl část něčeho neznámého. Vlci nic nenašli, Medvědice taky ne a Volavky našli za pomoci Keyi zbytky nádob. A po sněmu se šlo spát.

To nejlepší ze dne: přijel náš očekávaný spolubydlící a nový člen našeho tee-pee Dvě Tváře

Zapsal: 2 Údery
10. Anpetu Nic!!!!!
11. Anpetu

Ráno jsme se vypravili na puťák. Všichni si vzali spacáky a karimatky, svačinky na cestu a vyrazilo se. Společně jsme šli do Doubravic na vlak a dojeli do Letovic, kde se nachází Keltská vesnice. Tam nám druid řekl, že musíme jít na horu Duranu. Po krátkém odpočinku jsme vyšli rozděleni na Kany a Čikalany.

KANI: Cesta byla dlouhá a na Duranu jsme se museli dostat do půlnoci. Nejdřív všichni šlapali svěží, ale pak je přešel smích a už to většině lezlo na nervy. Několikrát jsme ztratili směr cesty a když jsme došli na onu horu byla už tma. lehli jsme si tam a počkali do rána.

ČIKALANI: Po odchodu z vesnice jsme odešli na vlak a dojeli do Rájce Jestřebí a šli si stěžovat na ministerstvo. Zastavili jsme se u rybníka, kde jsme se vykoupali a přenocovali.

To nejlepší ze dne: minutový pauzy na puťáku

Můj názor: puťák se mi vůbec nelíbil

Zapsala: Srna s ostrým jazykem, Katka
12. Anpetu 2. den výletu.

Kani: Poté co jsme se vyspali, tak jsme prohledali Duranu a zjistili jsme tam, že cesta ke smlouvě je popsána na 4 kopcích a že máme jít na Kamenný vrch, tak že máme jít na Babylon a tam zase že máme jít na „(nevím)“ a tam, že máme jít na Skalky a tam zase, že se máme vrátit do tábora. V táboře jsme dostali všichni večeři.

Čikalani: Když jsme se probudili, tak jsme se vydali na cestu. V blízké vesnici jsme koupili pití na cestu. Pak jsme šli do Petrovic a pak 2km k vodní nádrži, tam jsme se vykoupali. Pak jsme šli do tábora. Tam jsme si dali večeři, byl sněm a šli jsme spát.

To nejlepší ze dne: večeře

Můj názor: mohlo to být kratší
13. Anpetu

Ráno mne probudil Pedro, jak na mě řve: Bizone, Bizone už je wikčemna. Potom jsem v pyžamu naběhl na rozcvičku, kterou jsem nevnímal. Následně následovala blužáža, WO a byl sněm, na kterém jsme se dozvěděli, že bude hra na medvědí zuby a drápy. Poté se budou dodělávat hodnostníky, barvit trička, přijedou wašičunpi a bude initi. Hra na zuby a drápy se mi líbila, ale wašičunpi co přijeli se mi líbili více, protože jsem se s nimi mohl už konečně najíst, dal jsem si kuřecí prsíčka s osmahnutým bramborem. Potom jsme přijeli z oběda a byli hry s wašičunpi ve které jsem byl s tátou 3. Po hře byl sněm a pak initi a šli jsme spát.

To nejlepší ze dne: kuřecí kozičky, které byly fakt dobré

Můj názor: Za pár dní se jednomu týpkovi z „h jéžeše“ stane neštěstí.

Zapsal: Tatanka Čikala
14.Anpetu

Ráno mne probudil Keya, ale já jsem slyšel jenom wanži a wikčemna, a tak jsem se pomalu doplazil ke sněmovnímu kruhu. Po sněmu jsme šli na dřevo na Očeti Tanka. Potom jsme hráli hru při které jsme honili zvířata po lese. Po WO byl dlouhý odpočinek po kterém jsme si připravovali program na večer. Po tradičním očeti jsme šli spát.

To nejlepší ze dne: písničky při Očeti Tanka

Můj názor: jsem rád, že jsem dostal jméno

Zapsal: Pedro Tráva
15.Anpetu

Do poledne jsme hráli laktos. Po obědě jsme se hned vydali hledat smlouvu, protože nám přišlo varování, že wašičunpi už po ní vztahují pařáty. Každý rod šel zvlášť ale po neúspěšném hledání jsme se stejně všichni spojili a našli správnou cestu. Takže nám nezbylo nic jiného než hledat. Smlouvu nakonec objevil Tatanka Čikala. Takže vyhráli Vlci. Ale proto, že jsme jeden kmen tak jsme byli rádi, že se našla. Poté jsme se vrátili do tábora a chvíli měli volno před tím, než jsme hráli azimut, který nám připravili wikoškapi kan. A po sněmu jsme šli zase psát.

To nejlepší ze dne: našla se smlouva

Můj názor: nemám názor

Zapsala: Kristýna
16. Anpetu

Po obvyklé rozcvičce, WO a sněmu byla rodová hra v lese, kdo nasbírá nejvíce odpadků, tuto hru vyhrály Volavky. Poté jsme hráli opět rodovou hru o políčka s názvem potravinový řetězec, v které bylo za úkol, aby daná zvířata přežila 1 rok. Protože byl velmi horký den, šli jsme se zchladit do místního koupaliště v Újezdě. Jenže na mne padla povinnost starat se o oheň v brutaru a peci a tak jsem nikam nešel a makal jsem. Až všichni přišli z koupaliště bylo WO a po něm už velmi očekávaný lov na Tatokalan. V hokšilampech ji strefil Marek, ve wikoškách Náramek. Po WO a sněmu se šlo spát.

To nejlepší ze dne: sice jsem se sekl do ruky ale neusekl jsem si ji

Můj názor: den se mně líbil

Zapsal: 2 Tváře
17. Anpetu

Ráno nás probudili běloši píšťalkami. Pak jsme se měli co nejrychleji seřadit u kůlu do řady a pak nám nařídili, že máme jít spát. Asi po 10 minutách nás vzbudili a zase jsme se seřadili, ale tentokrát s kartáčkem a pastou. Po hygieně Kojot utekl a mi jsme ho šli hledat. Když ho Bizon chytil, celý tábor se mohl vrátit. Hned jsme šli do potůčku lovit drahokamy, které jsme si proměnili v bance za peníze. Pak následoval sněm, tam jsme se dozvěděli, že k nám přijede prezident z USA. A také od bělochů, že si máme s kluky proměnit oblečení (holky bederky a kluci šaty). Pak zbytek dne jsme pracovali a podvečer byly hry na peníze, za které jsme si mohli koupit bonbóny a později kasíno.

To nejlepší ze dne: utrácení peněz

Můj názor: nemám názor

Zapsala: Eliška Petrlová
18. Anpetu

Po raním probuzení byla rozcvička, po sněmu jsme měli hru na rody, při které se balil Lišák k odjedu. Pak jsme se dozvěděli, že prezident, který nám měl obnovit smlouvu se měl opozdit. Před obědem jsme šli na koupák a tam jsme se všichni umyli. Po obědě jsme si rozdělili práce k uvítání a pobavení prezidenta. Ten nám obnovil smlouvu na dalších 100 let a dali jsme si k večeři ryby. Potom všichni šli spát a někteří spali pod širákem.

To nejlepší ze dne: obnovení smlouvy na dalších 100 let

Můj názor: ten prezident mi byl odněkud povědomý
19. Anpetu Nic!!!!!
20. Anpetu

Jako každé ráno jsme měli rozcvičku a hned potom WO. Čikalani si dokočili zápasi u kůlu a potom bylo WO. Potom jsme dělali trička a pak jsme šli na koupák, pak jsme šli na dřevo a potom byl neobvikle sněm po obědě.

To nejlepší ze dne: koupák
21. Anpetu Nic!!!!!