Kronika 2003

1. Anpetu

Dostavění tábora Ve strašném vedru jsme s Nožem stavěli initi. Pečlivě jsme si nařezali pruty na initi o délce 1,5 metru, jak nám poradil Mato. Vznikla stavba, která byla 2x větší než jsme původně plánovali, spotřebovala o polovinu více materiálu a 3x více času, než jsme očekávali a naprosto se nepodobovala našim původním plánům až na to, že to bylo initi. Ostatní se také činili, ale jejich aktivity jsem nestíhal sledovat, protože nebyly vze vzduchu vidět. V podvečer se začali sjíždět rodiče, kteří přivezli spoustu sladkých buchet a ovoce. Dovezli také nějaké děti. Večer přišla hrozná bouže.

To nejlepši ze dne: Zjištění, že naše tee-pee nemá laijning, podlážky, není přikolíkováno a naše batohy jsou rovnoměrně rozptýleny po tábořišti, které jsme učinili na začátku bouře.

Můj názor: Na závěry je zatím příliš brzo.

Zapsal: Pedro
2. Anpetu

Po roce nás opět probudil Orlův raní zpěv. Po rozcvičce jsme se odebrali na blužážu a raní WO. Potom, co jsme se všichni sešli v kuchyni, si každá vybral svůj strom a obkreslil si z něj kůru, kterou jsme pak ozdobyli náš vzácný strom v jídelně. Pak jsme zakopávali jámy z kterých unikal nebezpečný plyn a zabíjeli draka. Potom jsme si zahráli seznamovací hru, abychom se lépe poznali. Mezitím co jsme se s Orlem učili písničky, skládali noví ikčevičašapi zkoušku přijetí do kmene. Sami jsme si potom mohli vyrobyt originální pokrývku hlavy. Následovalo Očeti tanka a potom už jsme šli všichni spinkat.

To nejlepší ze dne: Výroba nádherných šátečků

Můj názor: Hru na zadělávání děr by jsme si někdy mohli zopakovat, myslím že se všem líbila.

Zapsala: Starostlivý vánek
3. Anpetu

Dnešní den začal tak, jak se na tuto oblast sluší a patří - slunce, déšť, slunce déšť a pořád dokola. Hned co jsem se vzbudil, uslyšel jsem Nažniju a napadlo mne, že dnešní den je zvláštní vždyť taky jo, měli jsme přeci službu! Po sněmu jsme šli střílet na terč, učit se uzly a vyrábět keramiku. Po vystřídání všech etap jsme šli pro listí na strom. Po zeleném WO jsme šli hrát rodovou hru na kradení a bránění svého majetku, dopadlo to velkým fiaskem, protože bylo slabé informování o pravidlech hry. Za zvuku bubnu jsme se vrátili do tábora a potom na WO. Po sněmu jsem šel na záchod a potom se prohnala lesem parta zběsilejch teenagerů se silným řevem a halogenkama. Až jsem se zklidnil, šel jsem do tee-pee a pak spát.

Můj názor: Hra po obědě ušla, kdyby měla promyšlenější pravidla.
4. Anpetu

Ráno jsme museli brzo vstát, protože jsme umývali nádobí a mazali chleby. Poté začala zpívat Ocásek na rozcvičku. Dopoledne jsme si plnili pero za dovednost. odpoledne Odpoledne jsme hráli různé hry, třeba jako uzly z provázků a také po svačině domino. Medvědice si sice pohnuli a byli jako první v DOMINĚ! večer Večer nás navštívila banda lupičů z vesnice. Napřed svítili nějaký světýlka a to byla jedna hra, najít papírky. Ale pak to bylo dobrý.

To nejlepší ze dne: Navštívila nás banda lupičů!

Můj názor: Hra na OI byla přiměřeně dobrá, ale Chřestidlo si udělala něco z nohou.

Zapsala: Veronika Mášová
5. Anpetu

Bylo to ráno, jako každé jiné. Když jsme šli s ostatními Vlky do služby, tak se třpyt slunečních paprsků odrážel v krůpějích rosy. Ptactvo pělo, větve se kývali ve větru, pasoucí se zajíci stříhali ušima. Jinak se celkem nic nestalo, akorát jsme šli do Boskovic. V Boskovicích se hrála hra, která spočívala v tom, že jsem čekal u synagogy. Občas někdo přišel a já mu vykládal o judaismu. Všichni pozorně poslouchali a to i ve chvílích, kdy lezli po spoilerech okolo stojících aut anebo se chlubili banditům, kde mají uložené kamínky. Zajímavé bylo, že u většiny rodů na otázky odpovídal pouze jeden člen a ostatní jen "informovaně" přikyvovali. po chvíli jsem v táboře zaslechl křik, který se pomalu přibližoval, rozděloval, zase spojoval a neustále sílil. To už jsem věděl, že se blíží Vlci. Tento rod mimořádně spetřil celou hru. Zatímco ostatní rody při setkání s bandity vykřikly a někam odběhly, ("zbytek věty nedává žádný smysl"). K večeru se hráli míčové hry.

To nejlepší ze dne: Rizoto

Můj názor: Byl to přiměřeně dobrý den.
6. Anpetu

Ráno nás probudilo Orlovo počítání. Pak jsme šli na rozcvičku. Po rozcvičce byla Blužáža a pak WO. Na WO byla sýrová pomazánka. Pak byl sněm na kterém jsme se dozvěděli, že magický znak měl krátký luk. Pak bylo učení znakové řeči a učení bylin a stromů. Pak bylo WO a pak jsme stavěli hromosvody. Pak byl oběd a pak byl odpolední klid. Pak jsme hráli míčové hry a pak bylo WO. A ještě si ti, co nebyly přijati do kmene, plnili zkoušku stavění přístřešků. Pak jsme hledali jižní vítr a pak jsme šli za skřítkem.

To nejlepší ze dne: Na WO byl popcorn.

Můj názor: Kolíky byli špatně rozpoznatelné a proto jsme se stratili.
7. Anpetu

Ráno jsme museli brzo vstávat, protože jsme měli službu. potom jsme šli na rozcvičku. Odpoledne jsme šli do lesa na 24 hodin. Večer jsme si všichni rozdělali spacáky a karimatky a potom jsme rozdělali oheň.

To nejlepší ze dne: nejvíc se mi líbylo jak se všichni prali o guláš

Můj názor: Veronice se stalo, že šáhla na kamna a spálila se

Zapsala: Veronika Moravcová
8. Anpetu

Ráno nás probudil Brouk s Aničkou, jak na nás pokřikovali naše jména. Jediný problém byl takový, že Habase vzbudili za 5 minut 8. Ten rychle vylezl ze spacáku a rychle běžel do tábora. V táboře jsme hráli nějaké hry, dostali jsme svačinu a mazali do základny. Pak všechny rody přišli na dané místo, akorát Vlci nepřišli, protože nebyli informováni. Na oběd jsme si poctivě vystříleli kuřata a pozornost podniku byly meruňky a různé koření. Potom jsme hráli nějaké hry a všechny jsme prohráli. Nejhorší bylo, že jsme museli stihnout za 3 hodiny vyrobit luk, šíp, palici, oštěp, lžičku a naposledy vydličku. Nakonec jsme stihli akorát vyhrát jednu hru a vyrobit luk, šíp a oštěp. Pak jsme hráli s Nebojsou atlatli, to ale trvalo jen půl hodiny, než Nebojsovi praskla pálka. Čikalani stříleli a byli country tance. Byl sněm, na sněmu byly vyhlášeny pera a jedno nové jméno - Pádná ruka

To nejlepší ze dne: Po dlouhé době jsme měli kuře, které bylo, zdůrazňuji, vynikající

Můj názor: Brouk by si měl brát na podobné akce baterku, protože by mohl zranit nějaké kolem ležící.

Zapsal: Malý Bizon
9. Anpetu

Ráno nás probudil málo hlasitý zpěv. No jasně byl to Nikolášek. Pak byla rozcvička. Potom bylo WO. Na WO byla rybyčková pomazánka. Odpoledne byla hra Smysly. Ty smysly bylu chuť, hmat, sluch zrak, humor, odhad. Potom bylo WO. Večer byl azimotový závod. Potom bylo WOO. Na WO byly nudle s mákem a tvarohem. Pak byl sněm. Na sněmu nám Vrbka řekla podivnou pohádku a pak jsme šli spát.

To nejlepší ze dne: Hra na smysly

Můj názor: Mohli bychom si zahrát nějakou hru na humor

Zapsala: Katka Pospíšilová
10. Anpetu

Po všedních, každodenních úkonech konaných na našem táboře, jsme se +/- kolem 11hodiny vydali hromadně na výlet. Zpoždění jsme nabrali už na první zastávce, kam se jinudy dalo dostat podstatně dříve. Další zastavení nás nasměrovalo k jednomu z místních rybníků, kde proběhlo klání v házení tzv."žabek", které nám objasnilo kdo znás si zaslouží nést dále amulety. Nejvíce jsme uchvátili dva zdejší na sobě nezávislé rybáře, kteří se po našem výkonu sesedli a společně si na nás zanadávali. Nás zase nejvíce nadchla zde ležící umřelá Kuna. Zakřičeli jsme pokřik a přes vesnici, pole, louky lesy šli dál. Během naší cesty za vysvobozením Protivovy duše se k nám připojili u mlýna nalezené brambory a travois (travoá ?) na kterém se později vesele vezly. Ale vezli jsme se i my a to vlakem z Dolní Lhoty do Doubravice, odkud jsme dále pěškobusem došli do Malého Chlumu, zde jsme přespali na kopci. Tam jsme opravdu, ale opravdu velice lehce povečeřeli a za postupného utichání všech hlasů pod širým nebem i usli.

To nejlepší ze dne: Po cestě jsme toho viděli opravdu hodně

Můj názor: Trasa pro výlet byla vedena dobře. Místo na přespání bylo parádní.

Zapsala: Zuzka
11. Anpetu

Ráno jsme museli stávat brzo, protože jsme museli hledat místo pana Protivy, kde zemřel. Odpoledne už jsme byli v táboře na svačině. Pak jsme s Hřestidlem lezli na provaz a to bylo super. Večer jsme stále lezli, a pak jsme z Magdou a Verčou dělali z malým Nikoláškem blbosti.

To nejlepší ze dne: Opékali jsme makrely

Můj názor: Nemuseli jsme jít tak dlouhou cestu
12. Anpetu

Probuzení do deště. Rozcvička v lese. Přestalo pršet. Hledání dřevokazného hmyzu. Transport hmyzu do tábora. Vlci hmyzu během transportu vyčítají, že se vydatně nasnídal. Příjezd rodičů. Konzumace dovezených buchet. Žábá přiváží další buchty. Soutěž na zanlost lakotských slovíček. Půlhodiny střelba z luku. Několokahodinová oprava polámaných šípů. Pádná ruka se několik vteřin prochází po peci. Pádná ruka několik hodin opravuje pec.

To nejlepší ze dne: přijela Žába

Můj názor: přivezla buchty
13. Anpetu

Ráno nás probudil sice trochu později Rychlý nůž s krásným zpěvem, poté začal počítat a byla rozcvička a potom WO. Poté jsme měli sněm. Šli jsme hrát hru komu vydrší déle oheň, po hře bylo WO a pak jsme šli barvit trika. Odpoledne jsme měli vynikající oběd, hráli jsme hru Sedm klíčů. Večer byl sněm na kterém dělali zkoušku 30minut hořet sirky Jirka a Pes a udělali to a šli jsme spát.

To nejlepší ze dne: Hra ze sedmi klíčů

Můj názor: Mohli by být víc hry o zuby a drápi

Zapsala: Chřestidlo
14. Anpetu

Když ráno se zpívala Nášnio naše týpko spalo, dokud nepřišel Nebojsa a nezařval: Vstávat vojíni, škrábat brambory. Bylo WO, po WO jsme si dělali šípy a šli jsme je vyzkoušet. Pak jsme hráli Žábinu soutěž, která po dlouhé době byla na jednotlivce, pak bylo WO, k polévce byla česnečka a druhé jídlo bylo špagety. Po WO bylo obstřelování lesa. Pak jsme hráli hru na rody se zavázanýma očima. Pak byl sněm. Na sněmu jsme se dozvěděli, že bude noční hra.

To nejlepší ze dne:Asi 10 machrů si požádalo o 5 ohňů 5 sirkama

Můj názor: Na noční hru byly moc malý pytlíky
15. Anpetu

Ráno jsme vstali a šli jsme na rozcvičku. Měli jsme se rozdělit na pět družstev. Měli jsme si přinést kamení. Odpoledne jsme stavěli pece. Pak jsme v nich museli zatopit. Pak jsme hráli hru lov na Matopi. Pak bylo initi a před tím jsme vložili chleba do pece. Večer jsme vytáhli chleba z pece. Byl docela dobrý i když málo upečený. Navečer jsme si opékali špekáčky. A pak byl sněm.

To nejlepší ze dne: Lov na Matopi

Můj názor: medvědi by měli chodit po čtyřech
16. Anpetu

Ráno nás probudil Orlův zpěv. Potom byla rozcvička, blužáža a WO. Po WO byl sněm. Na sněmu našla První v boji housenku, takovou tlustou a chlupatou a byla tak zaujatá, že sotva dávala pozor. Pak jsme dělali hezké košíčky. Odpoledne jsme šli na koupák, kde se všichni mohli vyřádit ve vodě. Když jsme přišli z koupáku, čekala nás hra o nejudatnějšího Knacamgala. Potom bylo WO.

To nejlepší ze dne: Šli jsme na koupák

Můj názor: Chřestidlo by si měla počkat až do dospělosti, protože na to pivo koukala tak toužebně, až to bolelo
17. Anpetu

Ráno nás probudilo mlácení o kovový předmět a najednou sem vtrhl zlatokop Tom. Vyhodil Holase z postele a šup před Tee-pee. A rychle pro zlato, do 30 min. a rychle si vyměnit zlato za dolary. Pak jsme si mohli koupit snídani a pití. Odpoledne jsme měli na WO koláčky za 5 dolarů. Pak jsem pořád slyšel nějaké TAXI a najednou se podívám, ano je to Lišák. Pak sem přišli komedianti, mohli jsme vyhrát zlato. Pak jsme mohli jít ke Kadrnkovi. Večerní hazard, měl jsem hodně prachů a pak jsme se slili.

To nejlepší ze dne: Kobas vyletěl tee-peem

Můj názor: hazard byl velice hazardní
18. Anpetu

Ráno nás probudil zpěv. Potom byla rozcvička. A pak bylo WO. Odpoledne jsme hráli hru 13 úkolů. Potom bylo WO. Potom byl lov na Tatokalan. Tu sestřelil Zdeněk. Po lovu bylo WO. Pak nám Vrbka vyprávěla další část příběhu. Potom byl sněm. Po sněmu jsme šli spát.

To nejlepší ze dne: Bizonův puding

Můj názor: zvířata by mohla být větší

Zapsala: Katka Pospíšilová
19. Anpetu

Ráno nás jako vždy probudil zpěv. Všichni neochotně vstali. Následovali celkem normální věci jako BLUŽÁŽA a WO. Pak jsme Dokončovali hru 13.úkolů. Pak jsme hráli na zrůdu Uncegila. Po WO následovalo poslední závěrečné zápolení mezi rody. Nakonec úplně vyhráli Vlci. Večer už všichni chodili do Initi. Pak následovali přípravy na Očeti Tanka.

To nejlepší ze dne: večeře co dělali Volavky byla moc dobrá

Můj názor: hra na Uncegilu byla děsná prča.
20. Anpetu

Vyznamenání od Očeti: Košili dostal Loví Antilopy Šaty získala 1. v Boji Želva putovala ke „(Kokipašni Wašakopi)“ Nejudatnější Knacamgal - „(Kokipašni Wašakopi)“ Nejpopulárnější Knacamgal – 1.v Boji Vítězný rod – Vlci Poslední den tábora se prakticky konal akorát nesmírně dlouhý ranní Sněm, během kterého do nás šíleně pražilo slunce. Nakonec přece jen Skončil a pustili jsme se do bourání, účinně při něm pomáhali Vlčí košile, Tatanka čikala, Pádná ruka a „(Kokipašni Wašakopi)“. Někteří čikalani Naopak dali přednost ležení v právě bouraném Tee-pee a pozorovali letní oblohu. Osobně jsem měl při bourání problém, že jsem se vždycky poštěl do likvidace těch objektů, které Vrbka ještě neměla vyfocené. Začal jsem tedy rozbíjet záchody, které si sice Vrbka zřejmě již vyfotila, ale bohužel měli zůstat celé. Během tohoto dne zmizelo z tábora vše kromě kuchyně, pecí hlavního ohniště a jedné z latrín, druhou se mi podařilo úspěšně rekonstruovat.

To nejlepší ze dne: večerní návštěva hospody na koupališti, při které obsluhující blondýna zaslechla kritické Nožovy poznámky na svou adresu, následně jsem polil pivem celý výčep.

Můj názor: vícekrát už nám nenalije.